Equus quagga chapmanni
Řád: lichokopytníci
Zapsána v Červené knize ohrožených zvířat IUCN
Zebra Chapmanova (poddruh zebry stepní) obývá rozsáhlé savany Zimbabwe, Botswany a Mozambiku v jihovýchodní Africe. Pro své maso a kůži je vybíjena pytláky. Tato zebra má na světlé srsti široké černé pruhy s hnědými mezipásy. Charakteristické zbarvení slouží jako vynikající maskovací systém, z dálky nejsou zebry téměř vidět a zblízka se jeví mohutnější. Pruhy také usnadňují komunikaci uvnitř stáda, žádné dvě zebry nemají stejné pruhování. Zebra dorůstá v kohoutku výšky 125 cm, váží 275 kg.
Zebry žijí ve skupinách 10 – 30 jedinců s harémovou strukturou, kdy je ve stádě jeden dospělý samec. Při cestách kráčí první nejstarší samice, za ní mláďata, další členové stáda a nakonec samec. V případě nebezpečí se stádo semkne do kruhu, s mláďaty uprostřed. Zebry dokáží běžet na krátké vzdálenosti až 50 km/hod. Většinu dne tráví zebry na pastvě. Živí se převážně tvrdými stepními travinami.
Samice je březí 350 dní a rodí jedno mládě. To se již po pár hodinách přidává ke stádu. Ve většině případů se pasou společně s žirafami nebo gazelami, lépe tak registrují případné nebezpečí. Největším zebřím predátorem je kromě člověka lev.
Stavba těla
Stavbou těla se zebry podobají primitivním druhům koní. Mají kratší nohy a větší hlavu, a V ČR chová tento poddruh Zoo Brno, Dvůr Králové nad Labem, Hodonín, Liberec, Olomouc a Plzeň. Největším chovatelem zeber u nás a jedním z celosvětově nejproslulejších je Zoo Dvůr Králové nad Labem, s jedinou výjimkou chová a rozmnožuje zástupce všech žijících poddruhů zeber : zebru Grévyho, zebru horskou Hartmannové a zebry stepní Böhmovu, bezhřívou, Chapmannovu i damarskou. Zebra horská kapská není v zajetí vůbec chována.
Rozdělení zeber
Mezi zebrami jsou velké individuální rozdíly, popisuje se mnoho poddruhů a místních variet, proto i počet popsaných druhů prošel revizí. Tradičně se popisovaly čtyři druhy: zebra stepní (E. burchellii), zebra horská (E. zebra), zebra Grévyho (E. grevyi) a zebra kvaga (E. quagga). Zebra kvaga byla vyhubena, v roce 1883 uhynul poslední jedinec. V poslední době se ale ukazuje, že zebra kvaga byla pouze poddruhem zebry stepní. Protože zebra kvaga byla popsána dříve, podle pravidla priority se tedy zebra stepní správně jmenuje Equus quagga, vyhynulá zebra kvaga je pak poddruhem E. quagga quagga.
Rozmnožování
Po úspěšném páření nastává březost, která trvá celý rok. Mládě se rodí jedno, pokud se narodí dvojčata, obvykle nejsou životaschopná obě. Po narození mládě měří kolem 84 cm a váží průměrně 35 kg. Samice je schopna páření téměř ihned po porodu, ale stává se to jenom zřídka. V průměru mívá samice mládě jednou za 3 roky.
V ČR chová tento poddruh Zoo Brno, Dvůr Králové nad Labem, Hodonín, Liberec, Olomouc a Plzeň. Největším chovatelem zeber u nás a jedním z celosvětově nejproslulejších je Zoo Dvůr Králové nad Labem, s jedinou výjimkou chová a rozmnožuje zástupce všech žijících poddruhů zeber : zebru Grévyho, zebru horskou Hartmannové a zebry stepní Böhmovu, bezhřívou, Chapmannovu i damarskou. Zebra horská kapská není v zajetí vůbec chována.
Na naší farmě chováme stádo o počtu 6 kusů zeber Chapmanových
1 samec Kwando
4 samice Kaisa, Sipi, Naima, Artemis
1 mládě … domácím jménem Jozífek… na svůj křest teprve čeká… jedná se o jediné mládě zebry Chapmanovi v jižních čechách bylo narozeno v naší chovné stanici dne 10.5.2011.